About Handyman Connection
- Low overhead and high gross margins - Little to no accounts receivable - Customer base is massive, and our brand has a 50% repeat and referral rate for clients
Handyman Connection offers its franchise owners the opportunity for real, personal business success. Franchisees first year standard of $500,000 in revenue and not uncommon in first year to hit $750,000 plus with strong margins. The need for property repairs is never ending – it isn’t a trend or a fad that will disappear next year. Property owners always need “something done”, and Handyman Connection makes it happen. We provide a valuable service within the communities we serve, helping property owners maintain and improve their homes and businesses. Unlike general handyman services, Handyman Connection connects our customers with specialists skilled in particular trades, supporting our belief in providing a quality customer experience on every project from as simple as changing a ceiling fan to full bathroom or kitchen remodel.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $70K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $111K - $231K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 1990 |
| Year began franchising | 1993 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
