About Heights Wellness Retreat F/K/A Massage Heights
['Elevated, Comprehensive National Brand Identity & Experience', 'Culture of Care with a 95% Member & Guest Retention Rate', 'High Recurring Revenue Potential']
Heights Wellness Retreat is a family-owned, membership-based therapeutic services franchise company that provides Members and Guests convenient, professional, affordable resort-quality massage services that help people achieve a balanced and healthy lifestyle, in an upscale Retreat environment. Regular massage therapy services help people feel their best from the inside out by aiding in the reduction of stress, pain management and increased relaxation, all resulting in the ability to tackle daily life with a higher level of vitality and positivity, truly elevating the everyday.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $622K - $820K |
| Liquid capital required | $175K |
| Net worth requirement | $400K |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2007 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
