About Hello Sugar
- Rapid Growth Potential: With the booming beauty and self-care industry, Hello Sugar is poised for significant expansion. - Comprehensive Support: Hello Sugar provides extensive training and ongoing operational support for both franchisees and brokers. - Multiple Revenue Streams: Hello Sugar offers three hair removal methods under one roof.
We’re a Brazilian wax and sugar salon that operates differently. While competitors take a year to build a $400k flagship in a location they have no idea is going to work, we mitigate the risk by opening a lean salon suite first, incubating it for a year, and then turning your mature, profitable business into a flagship location when the time is right. This approach dramatically lowers your risk and increases your profitability. With our best-in-class advertising, we push leads to your salon that will build your clientele and accelerate your membership growth. Most new salon owners do little to no supplemental marketing outside of our services.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $269K - $736K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2015 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
