About Heroes Lawn Care
- First turn-key executive only model under the HorsePower Brands portfolio - 3 franchise concepts in 1 - Recurring Revenue Model
Heroes Lawn Care owners have the opportunity to be the CEO of a sales & marketing machine that is capitalizing on stackable service lines within the home service industry. Heroes Lawn Care is revolutionizing the Lawn Care industry by offer 3 services in 1 providing outstanding customer service, transparency, best-in-class technology and leading with an environmentally conscious mindset. This model is built to produce recurring revenue, has a high customer retention rate and is built for Executive Ownership/Semi-Absentee candidates. We are hyper focused on curbing nutrient pollution which is excessive richness of nutrients in a lake or other body of water, frequently due to runoff of fertilizer and animal waste created by rain and irrigation systems – releasing nitrogen and phosphorus, which causes a dense growth of plant life, resulting in death of other aquatic life from lack of oxygen in bodies of water. Heroes utilizes Stealth smart irrigation IQ – Calibrated irrigation systems to run when needed to prevent excessive water use and to prevent water from spraying off fertilizer / dog waste creating run off into water ways. Our customers will enjoy a Personal Agronomic Lawn Assessment – Soil testing properties to see what the soil is made of, allowing us to use only the correct amount of fertilizer / compounds needed specifically for your lawn. We finish with Eco conscious lawn conservation. It is not the most glamorous job, but somebody has to do it! Picking up dog waste to minimize the amount that can be turned to run off and infiltrate local water ways. Dog waste is high in nitrogen and phosphorus along with bacteria such as E. coli, salmonella, and tapeworms. Top Selling Points: - Turn-Key Executive Ownership Model - Reoccurring Revenue - Talent Acquisition team - Aggressive SEO & Digital Advertising done by Franchise Rocket to drive Lead Generation - Unsophisticated Competition - Best-In-Class Technology - Eco Conscious - Cross Marketable Services - Highly Scalable - High Customer Retention - Section 179 Tax Benefits
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | $1,800 flat rate for year 1 & 2, Years 3 on 6.5% |
| Total investment | $159K - $215K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2014 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
