About HomeSmiles
- It’s like buying 5 franchise in one! There are many franchises that do pieces of what we do, but no one that does it all. - When our customers realize that HomeSmiles puts their property on auto-pilot, they come back year over year. - Not a trend, not a fad, and never going out of style. Many franchises can be very trendy and they will come and go, but property maintenance is here to stay.
With a HomeSmiles franchise, every rooftop is a client! Every single piece of property in the world needs maintenance and HomeSmiles is the only company in the world that does it all in a single service appointment with bundled pricing for consumer savings. HomeSmiles is unique in that it is both a B2B and B2C company, with strong revenues from both market segment. Property maintenance is not a trend; it will never go out of style, so your client base grows from year to year with proven, strong recurring revenue. What Sets HomeSmiles Apart As the Leading Home Servies Sector Franchise? It’s like buying 5 franchise in one! There are many franchises that do pieces of what we do, but no one that does it all. HomeSmiles’ systems are highly efficient, highly optimized, and highly effective. We perform a full 18 Point home maintenance service that covers everything a property needs with 2 technicians in under 4 hours. With our bundled service pricing options, it’s almost impossible for competitors to compete. Our cross-selling and upselling opportunities are endless.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $148K - $202K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2017 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
