About HomeTeam Inspection Service
- HomeTeam offers a business model geared for growth - A Front Office that will answer your calls and schedule your inspections
The opportunities to succeed with the HomeTeam franchise are better today then ever before. When buying a home, it has become standard practice to have a home inspection before the sale closes. A truism in sales and marketing is that you have to know what your customers want to buy. The team approach to Inspections is unique in the industry and will enable an owner to immediately differentiate them self from the competition and carve their niche out of the home inspection marketplace. But it doesn't stop there; clients and Real Estate professionals alike also appreciate our timely, narrative reports and our unique approach to the walk through. HomeTeam appeals to the ambitious and professional businessperson because it involves working with other professionals within the local business community rather than simply selling products to the general consumer. Organizationally, you'll be light years ahead, too. HomeTeam understands your desire to run a business. Our proprietary training and support gives the organizational structure to effectively manage, market, and grow a franchise.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $55K - $75K |
| Liquid capital required | $25K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1991 |
| Year began franchising | 1992 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
