Overview
About House Doctors (formerly Handyman Pro)
- Recession-resistant industry with untapped commercial opportunities - Work from home and set your own hours for an improved quality of life - Executive team with more than 50 years combined franchise experience
Part of the Premium Service Brands family, House Doctors specializes in countless handyman services, from miscellaneous home repairs and maintenance to carpentry, remodels, and more. We can maintain your home so you can maintain the more important aspects of your life. Industry: Home service, residential services & commercial services Industry Size: $600 billion
Who it fits
Ideal candidate
Business professionals - not techniciansMotivators with relationship and people skillsEager to invest in marketing strategies and sales relationshipsKeen on ensuring and tracking customer satisfactionFocused on success and building a business that will appreciate exponentially
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $120K - $191K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2005 |
| Year began franchising | 2005 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableDistrict of Columbia, Minnesota, Mississippi, Montana, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, Massachusetts, Connecticut, Virginia, Oregon, Pennsylvania, Utah, Indiana, North Carolina, Tennessee, Alabama, Michigan, New York, Kentucky, Ohio, Illinois, Alaska, Arizona, Arkansas, Colorado, Delaware, Hawaii, Idaho, Iowa, Kansas, Louisiana, Maryland, Nebraska, Nevada, North Dakota, Oklahoma, Rhode Island, South Dakota, Vermont, West Virginia, Wisconsin, Wyoming
UnavailableCalifornia, Maine, Missouri, Texas, Washington, Florida, Georgia, South Carolina
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
