About Huntington Learning Center
- Low investment starting at $154,063 - 3 revenue streams: Academic Skills, Subject Tutoring, and Exam Prep - Brick and mortar, online - High-end service business with highly motivated customers - A feel-good community business
Huntington Learning Center is the nation’s leading K-12 tutoring and test prep provider. We welcome franchisees who are interested in helping students and families in their communities get the best education possible, which is our mission. Our revenue is 34% higher than our closest competitor. Our results are tremendous – in 50 hours of instruction our tutoring students will go up on average one grade level in reading and one grade level in math. Our test prep students will go up 5.4 points on the ACT and 229 points on the SAT on average, which has helped them receive amazing scholarship opportunities. We pride ourselves on world-class student results and franchisee profitability. We are a top franchise on the Franchise Business Review, we are top in Entrepreneur Magazine, in addition to several other accolades. We are accredited by Middle States Association and Western Association of Schools and Colleges. Most importantly we get results. We are excited to introduce Huntington to your clients who are interested in making a difference every day by building the skills, confidence and motivation for students to succeed in and out of the classroom. Huntington was founded in 1977 by Dr. Ray Huntington and Mrs. Eileen Huntington. Anne Huntington, the second generation of the founding family, serves as the company’s President.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $36K |
| Royalty | 9.5% |
| Total investment | $164K - $302K |
| Liquid capital required | $110K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 1977 |
| Year began franchising | 1985 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
