About Ideal Siding
- In house Marketing Department that handles lead generation - In house Lead Management Center that helps to manage leads and schedule appointments - Crew building - We build and pre-screen a list of local subcontract crews for Franchisees to utilize
Ideal Siding is a growing franchise focused on residential siding replacements throughout the United States and Canada. With a simple and effective business model, franchisees act as project managers, handling sales and overseeing each project from start to finish. This hands-on approach ensures quality and customer satisfaction, leading to repeat business and referrals. While most franchisees start out working independently, the model allows for the addition of a team as the business grows, eventually leading to the opportunity for the franchisee to become a semi-absentee owner. This flexibility, coupled with continuous support from the Ideal Siding network, provides a solid foundation for success and growth in the home renovation industry.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | Sliding Scale 8-5% |
| Total investment | $84K - $114K |
| Liquid capital required | $84K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |