About Ivybrook Academy
- Parents will forgo other discretionary spending in order to keep their kids in a great education program - The education segment is growing
Ivybrook Academy, drawing inspiration from Montessori and Reggio Emilia principles, offers a distinctive preschool experience. Setting itself apart from daycare centers, preschools, and tutoring facilities, Ivybrook's unique schedule and educational model ensure a non-competitive niche. Franchise owners, dedicated to enriching children's lives and enjoying nearly a third of the year off due to our academic calendar, benefit from a low investment with high returns and invaluable rewards. Our half-day, curriculum-based approach prioritizes individuality, academic growth, and a love for learning, distinct from traditional childcare services. Nationally acclaimed for our multifaceted preschool curriculum, Ivybrook Academy stands as a leader in early childhood education, fostering tailored learning experiences that align with each child's interests and needs, all while franchise owners aspire to make a significant impact on children's lives and enhance their own family's quality of life.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 7% of GS |
| Total investment | $541K - $870K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $1.0M |
| Year founded | 2007 |
| Year began franchising | 2015 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
