About Just Let Me Do It Commercial Services
- NO Homeowners – Commercial Only - Work Only with National Retail & Restaurant Chains - A Business-to-Business Franchise - We Handle Back Office for Franchisees
Just Let Me Do It provides our customers with detailed workmanship, on time responses and the best customer service in the industry. We are a “one-call-does-it-all” service provider that goes above and beyond for our clients. Our experience and expertise allows us to anticipate and exceed our customers’ needs, and exceed them. For over twenty years, we have cultivated relationships as a Tier-1 vendor for countless national chain stores and restaurants. For this reason, we do not have to advertise–we bring clients directly to our franchisees. Since we also handle the back office, our franchisees are able to focus scheduling and getting the jobs done. We work with retail stores and restaurants focusing on repair work and remodels. The two things that set us apart from the rest is that we don't have to market, our clients follow us wherever we open. The second thing is that we handle the back office. We answer the phones, emails, billing and status on all jobs. We track all jobs from start to finish. We pride ourselves on timely billing, daily status and on-time response.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $63K - $403K |
| Liquid capital required | $80K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1997 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
