About Kitchen Tune-Up
- Industry outlook continues to climb: 40 percent of US homes are over 50 years old; 80 percent of them are over 20 years old - Aging baby boomers are our target and we are getting more of those daily. - Home investments (specifically kitchen investments) are well-known to be a good investment. - There is an abundance of information on HGTV and other venues along with magazines that continue to get consumers excited about the possibilities for their home. - We’ve been in business for 35 years, so we’ve seen it all and have been through every economic climate. - Support! Our support is second to non (just ask our owners). We have a 12-week mentor program, KTU Connect program for ongoing coaching, weekly coaching and sales calls, 2 private podcast channels, online training modules, ongoing webinars, monthly newsletters, weekly emails from the President, private Facebook forum (extremely active) - Fully integrated operating system. More than just a contact management platform, our system works for project management, handles on-site proposal building, invoicing, payment and financing integration, drip automation, two-way texting, email marketing and more. - Our standout remodeling concept offers personalized service and incredible results that are structured around our customer service Trustpoints. - Recurring revenue comes from annual Tune-Ups and granite Tune-Ups. Repeat customers will have their bathroom vanities updated and Tune-Up other woodwork in the house.
Kitchen Tune-Up specializes in affordable kitchen updates for residential and commercial enterprises done in 1-5 days. It is known for its 5 ways of updating kitchens: signature one-day wood restoration Tune-Up, cabinet painting, cabinet refacing, cabinet redooring and new cabinets. The standout remodeling concept offers personalized service and incredible results that are structured around our customer service Trustpoints to ensure a hassle-free experience from start to finish.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $80K |
| Royalty | 7%-4%, based on Gross Revenue |
| Total investment | $130K - $189K |
| Liquid capital required | $82K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 1985 |
| Year began franchising | 1988 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
