About Kitchen Wise/Closet Wise
- Niche industry, dominate the market - Multiple revenue streams - Low startup costs
Kitchen Wise & Closet Wise is a home organization franchise that helps people declutter their homes and make their kitchens, pantries and bathrooms more intelligent, efficient and elegantly designed. Great for experienced business professionals and self-motivated entrepreneurs, this opportunity needs no construction or industry experience and offers world-class training and access to premium products, exclusive to Kitchen Wise & Closet Wise. Our home organization franchise offers: - The opportunity to be your own boss - An industry with minimal competition - A proven business model backed by over a decade of experience - Unrivaled training and support that set you up for success
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $119K - $198K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2017 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
