About Lawn Squad
- Recurring Revenue Streams - Comprehensive Training Program (online and in-person) - Innovation & Cutting Edge Technology - Guidance From Business Coaches With Decades of Experience - Scalability Options: Through Marketing, Adding More Trucks or More Territory - Dedicated Marketing Team - High-tech Equipment for Best Efficiency
Meet Lawn Squad, Your New Favorite Lawn "Health" Company! Lawn Squad is where passion meets precision, and the love for lush, vibrant lawns transforms into a thriving franchise opportunity. From residential lawns to sprawling commercial properties, our dedicated technicians deliver tailored solutions, making Lawn Squad the trusted name in weed control, lawn care, and related services. What sets us apart? Business-in-a-box model, complete with RECURRING Revenue Streams and comprehensive training programs. Our call center doubles as your sales and customer support, while our cutting-edge technology maximizes efficiency and revenue, setting you up for success in this $128 Billion Industry and growing. Lawn Squad is part of the Authority Brands family! Let’s make the world green, one lawn at a time! - Recurring Revenue Model - Avg Customer 5 years - In-House Call Center Acts as Sale & Customer Support - High Success Rate 71% Sell Rate - Semi-Absentee or Owner Operator Residential & Commercial: Lawn Fertilization & Weed Control, Lawn Aeration & Seeding, Insect & Grub Control, Perimeter Pest Control. Lawn Squad isn’t just a company; it’s a lifestyle. Easy to run model.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $25K |
| Royalty | 7% Gross Revenue + 2% National Brand Fund |
| Total investment | $79K - $118K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
