About Lemon Tree Hair Salons
- The hair salon industry is recession resistant. - As we saw with COVID-19 everyone still needs personal grooming - This is great for semi-absentee ownership with a manager in place
Lemon Tree is Your Family Hair Salon®. We provide affordable, high-quality salon services and products for every member of the family. Using only brand name professional products such as Paul Mitchell®, we offer a full range of salon services including cutting and styling, blowouts, smoothing, color services and, more. Whether it’s a child's first haircut or services for seniors, we care of the entire family’s hair care needs. Lemon Tree provides Franchise Owners with brand recognition that is the direct result of decades of community outreach and marketing efforts. With a low cost of entry, multiple revenue streams, and prime territories available, we equip our Franchise Owners with the tools they need to make a return on their investment while offering flexibility and growth potential. We are different than most salon franchises. Once a franchise is awarded, our Owners become part of the Lemon Tree family. With family-owned roots that date back over 57 years and having been Franchise Owners in other systems, we understand what it means to commit time, money, and relationships to becoming an entrepreneur. It is not only about dollars and cents - it's about the people with whom you’re doing business. We genuinely care about their success.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $181K - $274K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $270K |
| Year founded | 1972 |
| Year began franchising | 1973 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
