About Let's Get Moving
['Uber-style business model allows owners to focus on operations and growth while the home office runs marketing and sales.', '50+ Sales Agents/5 Sales Managers', 'SEO, Google Ads and Social Media Management team', 'Customer Service Management and Quality Assurance', 'All in house; 7 days a week!']
Let’s Get Moving offers a full range of moving services, including packing, junk removal, and storage. Founded in 2010, our company has a strong presence in the moving industry, led by our experienced Founder and CEO. We began franchising in 2023, rapidly expanding to 31 franchised units across the U.S. and 7 company-owned units in Canada. We offer opportunities for both single and multi-territory franchises, catering to large markets with populations over 500,000 and standard markets with smaller populations. Our competitive advantages include extensive initial and ongoing training, a dedicated call center with over 30 sales agents, guidance in acquiring trucks and office space, pricing recommendations, a high lead-to-sale conversion rate, and robust technology and CRM support. We also offer advertising, marketing, and PR support to ensure your business thrives.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 16% |
| Total investment | $111K - $244K |
| Liquid capital required | $90K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |