About Lifetime Green Coatings
- Industry Trailblazer: Category Disrupter, No Direct Competition - Simple Labor Model: Home-Based, Few Employees, Quick to Open - B2B & B2C Opportunities: Multiple Revenue Streams with every customer
We are a blue-collar industry with a white-collar business plan. Lifetime Green Coatings is the Nation's only eco-friendly epoxy alternative floor coating for your home or business. Our application process takes fractions of the time and hassle for our crews. What takes our competitors a full day to complete one garage, our crews can complete five to six garages in a day! We have served over 1,000 homes and businesses over the past 5 years and have no plans of slowing down. In addition to helping customers get a garage that goes beyond mere storage, our natural floor coating also turns basements, crawl spaces, sidewalks, and patios into livable spaces and therefore expands the home or business square footage.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $128K - $238K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
