About Lightspeed Restoration
- No one else in the residential or commercial water damage restoration field matches the intensity of our training program. - Franchise Owners and one team member will get free water damage certification training at our own state of the art flood house at our headquarters in Dallas. - 24/7/365 in-house national call-center, at no cost to the franchise owner. Most competitors do not offer this service.
Restoration companies clean, repair, and restore damaged homes and buildings after floods, burst pipes, mold, wildfires, home fires, and more. Lightspeed Restoration handles both residential and commercial properties, but homes account for the most business—making the home services industry a strong investment. Water damage restoration is the most profitable, followed by mold and fire damage. Lightspeed Restoration has a strong leadership team with over 150 years combined industry experience. Our franchise owners benefit from best-in-class training, cutting-edge business operations technology, exceptional marketing resources, and ongoing support. Their teams of IICRC-certified technicians also receive extensive training to address standing water, fire and smoke damage, mold, and indoor air quality issues for homeowners and commercial businesses. We offer: - Need-based, recession-resistant services - Low overhead business model - Low investment - Protected territories - Multi-unit opportunity - No prior industry experience necessary - No-cost training at our state-of-the-art flood house - 24/7/365 national call center support at no cost to franchise owner - Loans to keep franchisee owner's cash flow going during catastrophic events (with no re-credit check!) - An equipment rental program to rent equipment at a heavy discount to help during catastrophic events - National and local area marketing support and guidance
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $49K |
| Royalty | 8-2% |
| Total investment | $154K - $253K |
| Liquid capital required | $120K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2023 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
