Overview
About Man Cave for Men
- Unique concept with flexible service offerings - Low initial investment - Industry growth and income potential
Man Cave for Men is the Nation's first Spa Barbershop experience. The brand comes with experienced franchisors that offer top notch training and support.
Who it fits
Ideal candidate
- Industry Experience preferred but not required
- Business management or ownership
- Passionate about people
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $161K - $213K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2011 |
| Year began franchising | 2011 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableCalifornia, Maryland, Florida, Massachusetts, Michigan, Indiana, District of Columbia, Ohio, Virginia, Texas, Oregon, Arizona, South Dakota, Colorado, Pennsylvania
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
