About Mathnasium Center Learning LLC
- Rapidly Growing Market — Global private tutoring market is forecast to reach $218 billion by 2027* - Proven Track Record of Success — 1,000+ locations worldwide, with more opening regularly - Simple Business Model — Low operating costs and membership-style revenue stream
What Is Mathnasium? Mathnasium is a revolution in math education. Our proprietary teaching method helps children catch up and get ahead while making learning fun and engaging. With over 1,000 centers worldwide, we continue to expand in the United States. With a modest investment, franchisees have an excellent opportunity to seize a share of a skyrocketing, multibillion-dollar industry. Mathnasium's Mission: Teach children math so they understand it, master it, and love it. Math can change their lives, and they can change the world. With math illiteracy at an all-time high, and college and technical careers becoming increasingly competitive, parents want to give their children an advantage. Mathnasium makes that attainable through a monthly membership fee, similar to a gym membership. Students typically attend a Mathnasium Learning Center or have online instruction sessions two or three times each week for one hour, where they learn face to face with our highly trained instructors. Whether a child struggles in math or needs a greater challenge, our proven approach makes believers out of even the most skeptical parents and children. Hundreds of thousands of positive reviews and testimonials tell us that we truly change lives through math every day.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $49K |
| Royalty | 10% plus a $650 base monthly |
| Total investment | $113K - $150K |
| Liquid capital required | $112K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2002 |
| Year began franchising | 2003 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
