About Mia June Facial Bar
- Unique concept - Affordable, buy in on the ground floor - Highly experienced Franchisor = abundant support
Mia June facial Bar is an open concept-clean beauty facial bar specializing in express, result driven facials that are curated for your unique skin. Your skin's condition is constantly evolving due to both intrinsic and extrinsic factors, and for that reason we focus on treating your skins' condition rather than type. Our Estheticians not only have knowledge in the skincare industry, but also have extensive training on communication and consultation services to enhance client comfort and experience. Our values center around being Mindful, Innovative, and Authentic. Our open concept creates a more relaxed, accessible style of facial while also increasing service awareness and sales. We offer memberships to our clients, so that they can visit us once or twice a month, and host an array of skincare parties- all while receiving perks! We are looking for an industrious skincare enthusiast who wants an opportunity to get in on the ground floor of an emerging facial bar franchise. With a Franchisor who has 2 decades of knowledge in the skincare industry and a partnership with a clean beauty brand that has been voted a Favorite amongst Spa Professionals for 16 years, you are set up for success with an abundant support and education for yourself and your team.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 9% |
| Total investment | $133K - $399K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2020 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
