About Mister Sparky
- During the pandemic, electrical service and repair was deemed essential - Residential service is an ever-growing market - Industry is filled with small "mom and pop" companies. A professional service company stands out in the field
At Mister Sparky, we have been helping franchise owners create their success stories since 2006! With over 100 locations across the U.S., Mister Sparky is the #1 largest consumer electrical franchise, offering premium residential services. Our priority is to make owning an electrical company as simple as possible. Whether your candidate is an industry veteran who is looking to grow an established business or is someone looking to start their first electrical company, our team is ready to help. We specialize in helping business owners build a solid local reputation, while backing their business with the support, buying power, and reach of a nationally trusted brand. Our franchisees offer electrical maintenance, repair, and replacement services (“Electrical Services”). Services may include electrical repairs, maintenance and installation, whole home electrical evaluations and replacements of ceiling fans, circuits and wiring, generators, lighting, LED lighting, main electrical panel work, smoke alarms, sub panel work, surge protection.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $33K |
| Royalty | 6% ($1,500 minimum) |
| Total investment | $133K - $277K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 1996 |
| Year began franchising | 2006 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
