About Monkey Dooz Kids Salon and Spa
- Provides a necessary service for a niche market - Fun, profitable, unique service - History of success
Monkey Dooz Salon and Spa offers a unique and exciting business model that caters specifically to children. With services such as haircuts, sparkle updooz, glam makeovers, and pretty pedicures, Monkey Dooz aims to style and inspire kids to look and feel their best. By providing a fun and engaging environment, Monkey Dooz creates an out of this jungle experience for children, making the salon and spa a destination that kids look forward to visiting. In addition to providing top-notch beauty services, Monkey Dooz also partners with Rainforest foundations to give back to the community and support environmental conservation efforts. This partnership not only aligns with the salon and spa's mission to help children look good and feel good, but also emphasizes the importance of giving back and making a positive impact on the world. By promoting the idea that looking good, feeling good, and learning better go hand in hand, Monkey Dooz sets itself apart as a business that not only cares about its customers, but also about the planet and future generations.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $39K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $150K - $300K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | null |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
