About MosquitoNix
- Low Investment - NO Real Estate - Quick Ramp-Up with Recurring Revenue
MosquitoNix is the top provider of mosquito control misting systems nationwide, offering a wide range of state-of-the-art, eco-friendly solutions, products and services to protect homes and outdoor areas in both residential and commercial settings. Along with custom outdoor insect misting systems, MosquitoNix offers; QuickNix fogging treatments, PestNix pest control services, and MosquitoNix Elves professional holiday lighting & decor transforming homes and businesses for the holidays or special events! The permanent and automatic systems allow for recurring revenue and preprogrammed services; while, the incredible customer acquisition center and substantial support provided by both the MosquitoNix Leadership Team and Franworth partnership provide an unparalleled franchise experience!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $49K |
| Royalty | 10%-7% of Gross Sales |
| Total investment | $121K - $157K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2003 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
