About Mr. Appliance
['WE ARE NEIGHBORLY.', "Neighborly is the world's largest parent company of more than 5,500 franchises in 9 countries!"]
WE ARE NEIGHBORLY. Neighborly is the world's largest parent company of more than 5,500 franchises in 9 countries! Visit Neighborly: Premier Home Services Franchise Opportunities | Neighborly The first franchise company of its kind, Mr. Appliance targets the high demand appliance repair industry. Mr. Appliance specializes in the service and repair of all brands of major household appliances. Leaning toward the higher end, upscale home appliances, Mr. Appliance is the best path for a true entrepreneur into this 2.7 billion dollar industry. At Mr. Appliance, we bring the professionalism back with well-trained service professionals. Franchisees have assistance to enter the light commercial service arena as well. A franchise can start from the home and then work into a small mixed-use office/warehouse location as the business grows in size and employees. The support from the World Headquarters includes on-going support by way of Franchise Systems Managers that will visit franchisee locations to help both office and field personnel with continual polishing of their relationship building and business skill sets.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $53K |
| Royalty | 5-7% |
| Total investment | $117K - $215K |
| Liquid capital required | $85K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 1996 |
| Year began franchising | 1996 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
