About Mr. Electric
- Training and a dedicated marketing staff for support and guidance - Customer loyalty and retention initiatives - Search Engine Optimization (SEO) and social media - Continuous research studies to stay on target
WE ARE NEIGHBORLY. Neighborly is the world's largest parent company of **more than 5,500 franchises** in 9 countries! Visit Neighborly: [Premier Home Services Franchise Opportunities | Neighborly](https://franchise.neighborly.com) Mr. Electric is a nationally-recognized industry leader in electrical installation and repair franchising, making us a well-known and trusted brand. **Let Mr. Electric Help You Reach Your Financial Potential.** Mr. Electric is a national electrical franchise with over 200 franchisees. Our primary focus is on helping our franchisees meet and exceed their **financial, professional and personal goals.** As part of the Dwyer Group family of brands, our expertise lies in providing exactly the right tools, support and environment to turn those goals and dreams into a reality.
FDD facts
| Initial franchise fee | $43K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $152K - $315K |
| Liquid capital required | $65K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 1994 |
| Year began franchising | 1994 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
