Overview
About My Salon Suite
- Semi-Absentee - Few to no employees - Recession Resistant
Salon suite franchise opportunities are perfect for entrepreneurially- minded individuals who want to either grow their current business ventures or explore franchising as a business option. The salon industry is stable, and within that, the salon suite sector is growing. As a My Salon Suite franchise owner, you give stylists the opportunity to run their own business. You are the landlord, and they rent their salon space from you. My Salon Suite is a well-known brand in this popular industry.
Who it fits
Ideal candidate
- Minimum net worth of $1500000+
- $500000 liquid
- Minimum 700 credit score
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 5.5% with reduced royalty fees during first year of operation |
| Total investment | $675K - $1.7M |
| Liquid capital required | $500K |
| Net worth requirement | $1.5M |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2012 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableArizona, Colorado, Georgia, California, Minnesota, Connecticut, New York, Maryland, Illinois, Oklahoma, Washington, Massachusetts, Alabama, Alaska, Arkansas, Delaware, Hawaii, Idaho, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Michigan, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Mexico, North Dakota, Ohio, Oregon, Rhode Island, South Carolina, South Dakota, Tennessee, Utah, Vermont, West Virginia, Wisconsin, Wyoming, District of Columbia
UnavailableFlorida, North Carolina, New Jersey, Virginia, Texas, Pennsylvania
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
