About N-Hance Wood Refinishing
- The $450B Home Improvement industry is exploding, growing over 4% per year. - There's been an explosion of interest in home improvement shows, driving awareness of our offering. - Over 10 million kitchens are remodeled every year - 90%of all American homeowners plan to remodel their house at some point, and nearly 40% are planning a renovation in the next two years.
Founded in 2001, N-Hance Wood Refinishing has become the largest wood refinishing franchise with nearly 400 franchises across the North America. N-Hance has been featured in Martha Stewart Living, Better Homes and Gardens and on HGTV, TLC and more. N-Hance is becoming a household name in the $530 Billion home improvement industry because of their innovation, eco-friendly, proprietary processes, and dedication to franchisees. They are becoming a household name in the $530 Billion home improvement industry because of their innovation, eco-friendly, proprietary processes, and dedication to franchisees. They are backed by the franchising powerhouse, The Belfor Franchise Group, with 13 brands under its umbrella, the same company that grew Chem-Dry into the world's largest carpet cleaning company.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | $424.43 (months 1-6) to $849.53 (month 7 and thereafter) |
| Total investment | $71K - $195K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2003 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
