About NaturaLawn of America
- The Leader in Organic Based Lawn Care - We are significantly different - You get Mosquito Ranger annd Tick Ranger in the franchise offering
No other lawn care franchise opportunity offers you the name brand recognition NaturaLawn® of America does with our exclusive and proprietary line of organic-based products, our marketing and public relations efforts, and numerous association and consumer contacts. If you are serious about owning a business with consistent reoccurring revenue, this can be your opportunity to become part of the nation's most innovative and respected organic-based lawn care company. We have many tools and resources available to help you grow. All you have to do is follow our proven franchise system while we provide you with: - In-depth classroom and field training - Proprietary natural, organic-based fertilizers - Technical expertise - On-site field training - Professionally created marketing and promotional materials - National buying program
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 7% - 9% |
| Total investment | $78K - $153K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1987 |
| Year began franchising | 1989 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
