About Oliver's Nannies
- Lower cost start up with uncapped revenue potential - Robust hands on support with franchisor experienced in both concept and franchising - Innovative solution with little direct competition
A booming industry estimated as a $98 billion dollar market is waiting for you with opportunity to create your own success as a business owner. According to some studies, there are as many as 11 million parents in the United States with children under the age of three years old. Alarmingly, 51% of Americans live in a child care desert, defined as an area where there are no options or as many 3 children per 1 licensed child care slot. In a world of limited options, parents need solutions to child care shortages and Oliver's Nannies is the answer. At Oliver’s Nannies, we offer tailored solutions to families for ongoing staffing in the home. We are able to find candidates for each family to meet a weekly schedule or provide a more flexible care option for dates and in frequent needs as back up care. Through our unique staffing model we allow a new solution to help those not able to find a match on their own. We allow for flexibility and peace of mind through providing insured, vetted and managed staff. In addition to helping clients, we remain committed to providing a quality work space for child care providers. A new opportunity to work on the books, with access to benefits and support is welcomed by many having to work in an independent manner previously. We embrace the opportunity to create jobs and build teams.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $48K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $70K - $115K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2018 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
