About Omega Learning Center
- Omega Learning® Center is the ONLY tutoring franchise system to have earned AdvancED accreditation in every state! - Incredible earnings potential - Our 2018 Item 19 shows a system-wide average gross revenue of $335,684 with 80% profit margins. - Simple business model with low overhead.
Omega Learning® Center provides a one-of-a-kind franchise opportunity, bridging the gap between the massive tutoring and private school markets! Omega is the next generation of educational learning centers, providing a “one stop shop” for every family’s educational needs. Franchisees receive two business concepts under one franchise agreement: a full service tutoring business and an accredited private school K-12, Omega Private Academy®. Our first K-12 tutoring center was a smashing success, so much so that we became profitable within 30 days of opening! Thirteen years later, this foundation for high financial returns has paid off as Franchise Owners earned an average gross profit margin of 80% during 2017. Omega Learning® Center is the country’s only nationally accredited tutoring franchise with proprietary curriculum that is aligned with the national curriculum standards, which means Omega tutors use teaching resources that are aligned with the same new standards being integrated into most public schools nationwide. Omega’s Vision is driven by our Christian values and passion for excellence, Omega Learning provides superior educational services, building a stronger community one family at a time.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 10% |
| Total investment | $125K - $230K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2005 |
| Year began franchising | 2008 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
