About One Hour Heating & Air Conditioning
- Home services is a consistently thriving and growing industry - One Hour Heating and Air Conditioning’s business structure places our franchisees in a unique position to be able to capitalize upon both discretionary and non-discretionary spending within the home services industry - As existing homes continue to age and more and more of the American population moves into home ownership, there is tremendous opportunity in this sector
One Hour Heating & Air Conditioning is the #1 largest HVAC service provider in the United States. As an Essential Service, our franchisees experience a more consistent demand and better work life balance than is found within other industries. With comfort and convenience a top priority, the company offers an extensive line of products and services, including maintenance, installation and repair, that keeps HVAC units running at peak performance year-round. One Hour Heating & Air Conditioning started with a simple premise: take care of the comfort of customers, and they’ll trust your business for as long as they live near it. Our teams are known for showing up on time, doing quality work, and always treating customers with the best possible service. As experts in the HVAC industry, we know that people call us to make their home comfortable once again. So, we earn their trust by always considering their needs, preferences, and budget before doing any work. We then reinforce their trust with a 100% satisfaction guarantee that lets them know we’re doing the job right the first time. Using this idea, we’ve grown across the nation and have helped franchise owners build and realize their dream business. To help our franchise owners provide the quality service that One Hour Heating & Air Conditioning is known for, we provide the tools, resources, and support they need to run a cool operation. This way, our business owners can focus on running their business and keeping customers happy.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $43K |
| Royalty | 6% ($1,500 minimum) |
| Total investment | $143K - $287K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2003 |
| Year began franchising | 2003 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
