About Paint EZ
- Low Upfront Investment / Proven High ROI - Exceptional Training and Long Term Support - In House Marketing Team Focused on Franchise Partners Growth - Rooms For Hope - Corporate initiative to assist individuals and families dealing with cancer or terminal illness - Recession Resistant Business Model - Innovative Customer Experience. We utilize technology to make painting easy for our franchisees and their customers - Territory expansion without the need to purchase additional territories through relationship building - Decreasing royalty model
Are you looking for a recession-proof opportunity with room to grow? We are changing the way the house painting industry operates. Our goal is to make the whole process as easy and stress-free for customers and franchise owners as possible. Our revolutionary online quoting system makes getting quotes easy for customers, giving our franchisees a competitive advantage that saves time and money. You won't find another company like us that offers such an unparalleled customer experience. With 50+ territories opening right now, this is the perfect time to grow with us. No experience necessary - we'll provide you with all the training you need to be successful. Our in-house marketing team and experienced mentors are at your service. Ready to take control of your future? Request more information today.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 4.5%-6% |
| Total investment | $95K - $189K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2015 |
| Year began franchising | 2017 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
