About Painter Bros
- Already a nationwide company brining in several millions in revenue each year - No one does what we do the way we do it with national accounts and the way we manage residential contracts.
Painter Bros is a Franchisor in the home services arena that works in every state, every day. They have several strong marketplace differentiators including: - National contracts secured by Franchisor, passed to Franchisee - Owner operator OR Semi–Absentee models - Digital marketing handled by Digital Marketing Team approved by Franchisor - Proprietary Software - Proprietary CRM - Extensive Industry Experience Our franchisees can offer both residential and commercial painting services, facility maintenance & repair services as well as graffiti and paint removal. We allow both an owner-operator and a semi-passive franchise ownership model. We support our franchisees with an enterprise level proprietary software, which handles every project start to finish, as well as tracking entirety of the business with KPI metrics. Marketing support, business management training, along with mastering referral business are just a few of the ways we support our franchisees.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $187K - $210K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2012 |
| Year began franchising | 2017 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
