About Painting Squad
- New development offers the opportunity to drive franchise model and growth - Brand name and logo are highly recognizeable, generating higher acceptance and connection building - Business model ideal and accessible for both new entrepreneurs and experienced investors
Painting Squad is a fast-growing, high-demand franchise opportunity in the booming painting industry, especially in Florida, which has an large and fast-growing construction and remodeling market. Our simple, family-based, local and scalable business model offers franchisees a low-investment, high-return opportunity with a quick startup time. With strong marketing, dedicated operational support, and exclusive territories, inclusive for investor visa holders, brokers have a prime opportunity to place candidates in a recession-resistant market and outside of the AI transformation risks. If you're looking for a profitable, easy-to-sell franchise, Painting Squad is the perfect fit. Let’s work together to expand our network and create success!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $48K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $79K - $127K |
| Liquid capital required | $127K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2017 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
