About Paul Davis Restoration
- Recession Resistant Business Model in an $80 Billion Industry - Largest Territories | 500,000 - 800,000 Population - Highest Franchise Sales | 2+ year-old-franchises average $6,006,779 in gross sales - Quick Ramp Up | Under 2-year-old franchise average $1,765,113 in gross sales - Lowest Royalty | 4%, much lower than any of our competitors - National Accounts | Contracts with the largest Insurance Carriers, as well as Commercial entities - No Previous Experience Needed
Tap into a recession resistant $80 Billion industry with Paul Davis Restoration. Our proven model helps franchisees build large businesses fast - no experience required! Training and support provided through our Launch Program. Proudly recognized as a North American leader in the franchise industry by securing the #65 spot on Entrepreneur’s 2025 Franchise 500®, #59 on the Franchise Times 2025 Franchise 400 rankings, and being awarded Gold in the 2025 Franchisees’ Choice Awards by the Canadian Franchise Association (CFA) in the Non-Traditional Franchise Systems (30+ units) category.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $137K |
| Royalty | 4% |
| Total investment | $299K - $805K |
| Liquid capital required | $500K |
| Net worth requirement | $1.0M |
| Year founded | 1966 |
| Year began franchising | 1970 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
