About Phenix Salon Suites
- Semi Absentee Model – 8-12 hours per week, manage 1 part time employee. - Recession Resistant Industry, No Seasonality - Hair never stops growing. - Technology Resistant Industry.
Phenix Salon Suites is the nation's #1 salon suite franchise concept, and the only Salon Suite / Studio concept to earn a Franchise 500® ranking by Entrepreneur Magazine 11 years in a row. As one of the fastest-growing salon suite concepts in the US, the company began growing through franchising in 2012 and now has over 400 locations operating in the US with international development in five countries. The explosive growth of Phenix Salon Suites is due to their in-depth knowledge and understanding of the needs of the Salon Community. A deep love and passion for the salon industry and truly caring for every lifestyle professional that is part of the Phenix Salon Suites family is what sets Phenix apart from the competition (along with lower fees, focus on our franchisees' success, property management app for franchisee and booking CC processing app for lifestyle professionals).
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $53K |
| Royalty | $.33 PSF |
| Total investment | $718K - $1.9M |
| Liquid capital required | $300K |
| Net worth requirement | $1.0M |
| Year founded | 2007 |
| Year began franchising | 2012 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
