About Pink's Window Services
- Backed by ResiBrands - 30+ employees on staff to support our franchisees - Strong Item 19
Franchise in style! Step into a world where classic values meet modern opportunity with Pink's Window Services. Our retro-inspired approach brings classic customer service to the forefront, ensuring a timeless connection for every customer. This is the investment you've been waiting for! What sets us apart is our commitment to people and culture. We believe that happy franchisees create happy customers, and that's why we prioritize your success above all else. Pink’s harnesses the power of its parent brand, ResiBrands ResiCreative – our in-house Marketing and Creative team. ResiCreative is the powerhouse behind all the marketing efforts for franchisees at Pink’s. As a franchisee, you can rely on ResiCreative to manage all of your advertising and provide you with detailed monthly reporting. We create engaging and interactive content that speaks directly to your customers and we use multiple campaigns to reach out to as many clients as possible. With ResiCreative by your side, you can rest assured that your marketing needs are taken care of, and your business is thriving.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $59K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $128K - $167K |
| Liquid capital required | $45K |
| Net worth requirement | $75K |
| Year founded | 2020 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
