About Pink Zebra Moving
- Early franchise opportunity that allows a franchisee to own multiple territories in most major markets. - High-ticket service with increasing demand but underserved by the current marketplace. - Backed by an experienced C-suite with more than 30 years experience in home service franchising.
Founded by the former CEO/Founder of Two Maids & A Mop, Pink Zebra Moving is a local moving concept designed to improve the overall customer experience. We believe the moving industry is broken. Customers expect headaches, stress and problems when hiring a moving company. We make moving fun by providing a better, more positive experience for every customer. This is a multi-unit franchise opportunity with an average deal comprised of 2-3 adjacent territories. Pink Zebra Moving: a disruptive brand offering a high-ticket service that is ready to attack a multi-billion industry that hasn’t changed since its inception more than 50 years ago.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $131K - $191K |
| Liquid capital required | $65K |
| Net worth requirement | $175K |
| Year founded | 2020 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
