About PlumbingPro
- Executive Model - Wage Proof - Recession Proof
PlumbingPro was founded by SystemForward America, Inc., “the Franchise Specialists”, to provide reliable, highly trained, mobile technicians to serve customers in a courteous, professional manner. We exceed customer expectations. PlumbingPro provides: - Sewer and drain cleaning - Gas testing - Water damage restoration - Water, sewer, and gas line repairs - Water heater repair and replacement - Garbage disposals - Leak repairs - Re-piping - Slab leaks - Hydro jetting service - Mobile home hookups - Fixtures-repair and replacement - Video camera inspections - Remodeling work - Maintenance - Comfort - Public Relations Service Business: Small admin office will be needed. No retail store. Features of business: - “Essential” service – listed as essential by the government - No other National competitor with our model - “Owner- Executive” model - Few employees, to start, very scalable - Additional revenue opportunity possible from Franchisor’s National Contacts in major markets - No industry experience necessary - Commercial “Bid Factory” - Industry leading technology and business management platform - Branding, PR, and Marketing Support
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $148K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $500K - $595K |
| Liquid capital required | $148K |
| Net worth requirement | $1.0M |
| Year founded | 2023 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
