About Poolwerx
- Strong validation - Our franchisees our happy - Multi unit development pays handsomely - We work closely with you to guide the candidate through a proven process
Poolwerx franchisees are actively engaged in their business, building lasting relationships with customers. They choose Poolwerx for: - **Strong unit-level economics** - Poolwerx franchisees generate both high volume and high margins. - **Weak competition** - With an industry largely consisting of small, unbranded, independent businesses, it’s easy to penetrate new markets and establish a brand. - **Recurring revenue** - Franchisees’ revenue doesn’t solely depend on new business, making it easier to grow and create equity. - **Amazon resistant** - Pool service and repairs cannot be implemented through online retailers or outsourced to other countries. - **Professional marketing support** - Franchisees benefit from an experienced digital marketing team, to improve Google search results, online reviews, and social reputation.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 7% decreasing to 5% |
| Total investment | $180K - $430K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 1992 |
| Year began franchising | 1992 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
