About Premier Gaming Trailers
- The gaming and events industry is a rapidly growing market - You choose your working hours and your where you work from - No royalty fees, no franchise fees and no ongoing costs
A fun and exciting opportunity to join a rapidly growing entertainment industry. Our self-contained units are the most advanced and jaw-dropping mobile gaming theaters on the road today. Premier Gaming Trailers is bringing you the unique opportunity to own a gaming utopia without the fuss! Our staff will ensure that by the time you leave with your fully customized trailer, you’ll have all the training and support to take every event to the NEXT LEVEL! Our goal is to see you succeed. No pushy sales tactics or salesmen, just one continuously growing family. Just like you would always go the extra mile for your family, we will always go the extra mile for ours. When you buy from us, you’re not just getting the trailer, you’re getting the peace of mind that comes with knowing that you have years’ worth of gaming trailer building experience behind you.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $0 |
| Royalty | None |
| Total investment | $70K - $90K |
| Liquid capital required | $70K |
| Net worth requirement | $30K |
| Year founded | 2011 |
| Year began franchising | -1 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
