About Preservan
- 100% Repair: We repair never replace with our industry leading resins! Unlike other home repair and handypersons companies, there are no wasteful, fuel-burning trips to the home center or lumber yard. Making our service mobile, efficient and green. - Responsible Business: The entire franchise system is committed to providing a living wage to all employees, creating an inclusive employment community, and giving back 1% of our revenue to preserve the environment. - Amazing Technicians: Preservan's data-driven recruitment method, comprehensive training program, and rewarding service model make it the ideal company for hiring, developing, and retaining top technician talent.
Preservan is a company that is dedicated to preserving the past and saving the future. They provide award-winning service that repairs windows, doors, and architectural wood features using epoxy repair and stabilization techniques. Preservan's mission is to deliver affordable, convenient, and sustainable home repair solutions to their neighbors, cities, and planet. Preservan's unique selling points include their 100% epoxy repair system, which eliminates the need for wasteful, expensive, and inconvenient home renovation projects. They also have a passionate team that is dedicated to preservation, a focus on providing massive value to their neighbors, and a commitment to running a responsible business. Their franchise system provides comprehensive training, marketing support, and a centralized call center to ensure that franchisees have the tools they need to succeed.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 7% of Gross Sales |
| Total investment | $84K - $142K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
