Overview
About ProLift Garage Doors
- Recession-resistant industry with untapped commercial opportunities - Work from home and set your own hours for an improved quality of life - Executive team with more than 50 years combined franchise experience
ProLift Doors has been repairing and replacing overhead garage doors for the past 40 years. Our team of highly-trained technicians have the experience and expertise necessary to meet all of your garage door installation and service needs, whether the doors are for residential or commercial purposes. Industry: Home service, residential services & commercial services Industry Size: $600 billion
Who it fits
Ideal candidate
Business professionals - not techniciansMotivators with relationship and people skillsEager to invest in marketing strategies and sales relationshipsKeen on ensuring and tracking customer satisfactionFocused on success and building a business that will appreciate exponentially
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $139K - $224K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2015 |
| Year began franchising | 2015 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableSouth Carolina, Nevada, Georgia, Massachusetts, Virginia, Arkansas, Alabama, North Carolina, Arizona, Wisconsin, Indiana, Tennessee, Louisiana, Michigan, Ohio, Mississippi, Missouri, Alaska, Colorado, Connecticut, Delaware, District of Columbia, Hawaii, Idaho, Illinois, Iowa, Kansas, Kentucky, Maine, Maryland, Montana, Nebraska, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, North Dakota, Oklahoma, Oregon, Rhode Island, South Dakota, Utah, Vermont, Washington, West Virginia, Wyoming
UnavailableCalifornia, Florida, Minnesota, Pennsylvania, Texas
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
