About Purchase Green Artificial Grass
- A proven local distribution business model in an ever growing industry - It is a partnership where we are dedicated to the franchisees growth - No Royalties
Purchase Green is the highest-producing manufacturer and distributor of landscape and leisure products in the US. The organization provides nationwide distribution support that delivers a beautiful and broad product portfolio. Including artificial grass, putting greens and golf accessories, turf installation materials, artificial ivy, as well as modular tile for both indoor and outdoor multi-sport use-cases, retail or event operations, and residential applications. Purchase Green’s fully integrated business solutions provide exceptional service and savings for their franchise partners. Paired with a successful business model that utilizes brick-and-mortar retail locations and local market distribution, the brand demonstrates outstanding potential for further expansion.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 0 |
| Total investment | $120K - $589K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2009 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
