About PuroClean
- Needs based, recession resilient business - Modest start-up costs - Unlimited growth potential
PuroClean franchisees service a $210 billion dollar recession-proof niche industry in one of the largest customer base in the country - the insurance property claims customers. PuroClean is an emergency service business providing services to insurance companies, residential and commercial property owners requiring fast restoration services from water damage, smoke and fire clean up. PuroClean is experiencing dynamic growth and expansion in this immense market. No prior industry experience necessary. Expanded local market opportunities available. Needs based, high-volume, low overhead industry with high profit margins.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $59K |
| Royalty | 10% to 3% Sliding Scale |
| Total investment | $226K - $262K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 1986 |
| Year began franchising | 1991 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
