About Renew Medic
- Ground floor opportunity to take advantage of growing service line - The service solves major problems for insurance companies, mitigation companies and homeowners - New brand but highly evolved service with franchisees producing millions in revenue
Renew Medic has evolved from a 30+ year franchise brand, Furniture Medic. Over the years a group of franchisees grew very large businesses focused on Cabinet Disaster Restoration. So we created Renew Medic to offer them a focused brand that could go to market with specific services related to the disaster restoration industry. What has emerged is the new Specialty Restoration Brand with tremendous potential for growth. Renew Medic makes what was once thought impossible, quite possible. The problem is damaged cabinets in the past were considered a complete loss by insurors and insured due to the inability to match new cabinets to old. So complete new kitchens were required costs $30,000 and up and taking 3-6 months to complete, requiring the homeowner to find alternative living options. Our process pulls just the affected cabinets within 24 hours, rebuilds the damaged cabinets, and reinstalls them in 2-3 weeks. This is done while we keep the kitchen in full working order, keeping the homeowner in their home. We clean and touch up all cabinets once complete leaving all cabinets looking like the day they were installed. All at a fraction of the cost of a new kitchen and keeping the insured in their home. This service is so popular with insurance companies we have developed programs for automatic lead flow from companies such as Farmers Insurance, Liberty Mutual and AllState.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $100K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $423K - $734K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $750K |
| Year founded | 2024 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
