About Rolling Suds
- Niche business, no national leader in the space - Executive model, we don't want the guy who wants to power wash. We want the guy who wants to build a big business - One (1!) truck is averaging over 422k per year with a 30-40% profit margin. The item 19 is insane!
Rolling Suds is the premier franchise in power washing, bringing unparalleled standards to an unregulated industry. The company, founded more than 30 years ago, has helped more than 100,000 residential and commercial customers throughout the northeast while building a great reputation by hiring the best people, using the best equipment, and providing the best experience in the industry. Anchored by years of unmatched results, Rolling Suds aims to make power washing one less thing to worry about for customers across the U.S. by expanding into new markets. Currently, there is no national leader in Power Washing. In fact, it doesn't exist. There are franchises that offer power washing, but they offer a ton of other services as well. Rolling Suds focuses on the niche of power washing and doing it better than anyone else. In fact, they actually figured out a method of cleaning that they call the Professional Wash Method. This allows them to move twice as fast with more efficacy. Aaron Harper and his team are scaling the business with a focus on “responsible franchising” where the franchisees success in paramount. We believe in full transparency and making sure the number of units awarded closely corresponds with the capital available and the experience of the candidate. We have over indexed on our support team so that we are positioned to effectively train, market, and coach the franchisees to scale, even with our rapid growth. We are looking for franchisees that want to work on the business and share our vision for large, multi-truck, scaled operations with seven-figure revenue.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 8% Royalty 2% Brand Fund |
| Total investment | $186K - $252K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $600K |
| Year founded | 1990 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
