About Roof Scientist
- Roof Scientist stands as the FIRST franchise to specialize in Roof Repair, Replacement, and advanced Roof Coatings. - Roof Scientist is a true first mover providing a full suite of roof solutions to residential and commercial customers. - Roof Scientist is backed by Homefront brands, and International Franchise Platform... All while having 800+ Territories Available!
Roof Scientist stands as the FIRST national franchise to offer a comprehensive roofing solution under one trusted brand — specializing in Roof Repair, Roof Replacement, and advanced Roof Coatings. At the heart of our service is a proprietary nano-ceramic resin system uniquely engineered for asphalt shingles, concrete, and clay tiles. This cutting-edge technology positions Roof Scientist perfectly to meet the rising demand for alternative roofing solutions, aligned with evolving macroeconomic trends. As a true first mover in the industry, Roof Scientist offers Franchise Owners an exceptional business model serving both Residential and Commercial customers with a full spectrum of roof services. By combining traditional repairs and replacements with innovative roof coatings, Franchise Owners can unlock enhanced revenue streams and economics beyond that of a typical roofing business. Roof Scientist is proud to be the latest addition to the HomeFront Brands family, joining an elite group alongside Temporary Wall Systems, Top Rail Fence, Window Hero, and The Designery. From Day 1, Franchise Owners benefit from the operational strength and support of a robust, 700+ unit franchise platform. With over 800 Prime Territories available nationwide, Roof Scientist is actively seeking motivated Business Builders ready to build a sizable business in their local market.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7% Scaling to 5% based on Monthly Gross Revenues |
| Total investment | $220K - $391K |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1995 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
