About Rytech
- Recession Resistant, as all water losses need immediate service, regardless of the economy! - Affords financial freedom thru single and multi-unit growth. - Offers essential emergency water damages services that require little or no “selling” to consumers in need! - Mold remediation, for health and mental well-being
RYTECH is a Full Services Restoration Brand with water damage services as the primary start-up activity. Initially our Franchise owners focus on one task as they begin operating their business, water extraction and structural drying. As the business grows expansion into other services and revenue streams such as Fire / Smoke Damage, Content cleaning, and Reconstruction is a natural progression. You can be part of this multi-billion-dollar business with no prior experience, once you have completed your industry required Certifications provided by the Institute of Inspections, Cleaning and Restoration Certifications, (IICRC) and Rytech’s extensive training program. Business management, Loss evaluation techniques, software usage are just a few skills you will gain as you become a member of the Rytech family of franchisees. WHY WATER, FIRE & MOLD? When starting a Rytech Restoration Business, you will open your business with a strong foundation in Water Restoration and Mold remediation. You will know how to effectively dry a water damaged structure and minimize secondary damage’s by applying industry accepted standards, pricing and methods.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $166K - $258K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 1995 |
| Year began franchising | 1995 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
